fbpx

Zámek v Litni

Liteňský zámek nedaleko Karlštejna se řadí mezi významné kulturní památky.

Nynější barokní podoba původní renesanční stavby vznikla v 17. století, kdy celé panství vlastnil hrabě Kuňata z Bubna a Litic. V rozsáhlém zámeckém areálu se nachází několik objektů, které jsou s ohledem na svoji hodnotu památkově chráněny. Pozoruhodný je rovněž anglický park, ve kterém se nachází chráněná Salla Terena a umělá jeskyně Grotta.

Park byl založen ve 2.polovině 19. století, kdy se majitelem zámku stal Josef František Daubek. Celý areál prožil svou zlatou éru za rodu Daubků, kdy se Liteň stala obchodním centrem díky pivovaru, lihovaru a železnici, kterou Daubkové přivedli až do Litně. Tento rod pozvedl panství také bohatým kulturním životem, Daubkové byli jedni ze sedmi zakladatelů Národního divadla. Do Litně se tak sjížděly významné osobnosti tehdejšího společenského života, které zde žily a tvořily svá známá díla (Fr. Ženíšek, J.V. Myslbek, J a Q. Mánesové a další). Po roce 1948 byl zámek vyvlastněn a stal se státním statkem. Zásahy tehdejších stavebních úprav výrazně poškodily budovy i zámecký areál.

Dnes je zámek v soukromých rukou. Majitelé, manželé Leidlovi, kteří založili v roce 2012 neziskovou organizaci Zámek Liteň z.s., se úspěšně snaží zachránit cennou architekturu a zároveň připomenout odkaz světoznámé operní pěvkyně Jarmily Novotné a šlechtického rodu Daubků, původních majitelů zámku. Liteňský zámek ožívá pravidelnými koncerty vážné hudby v rámci každoročního Festivalu Jarmily Novotné.